MARATONUL TEATRULUI INDEPENDENT – Bucharest Fringe, Ediţia a Doua

În perioada 10-16 septembrie are loc cel mai amplu festival de teatru independent din România!

Pentru mai multe detalii accesaţi pagina noastră de Facebook, unde veţi găsi updateuri zilnice: http://www.facebook.com/pages/Asociaţia-Teatrulro/

Lista completă a spectacolelor din Festival:

LUNI, 10 SEPTEMBRIE 2012

17.00 – Godot Cafe https://kiteessay.com/custom-writing-service Teatru: Deschiderea Festivalului. Conferință de Presă.

19.00 – Godot Cafe Teatru: Spectacol Invitat: ”Flori, filme, fete sau băieți” de Mimi Brănescu (1 oră și 20 minute)

19.30 – Teatrul de Sufragerie: ”Fără Cap” după Truman Capote (50 minute)

20.00 – Teatrul Arca: ”Încurcă lume” de A. De Herz (60 minute)

21.30 – Teatrul Apropo: ”Fotografii cu clovni invizibili” de Val Butnaru (CLUJ) (50 minute)

                                                                                                           

MARȚI, 11 SEPTEMBRIE 2012

18.00 – Teatrul Apropo: We Are Camera” de Fritz Kater (BACĂU) (1 oră și 20 minute)

19.00 – Teatrul În Culise:  “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu” de Matei Vişniec (1 oră și 20 minute)

20.00 – unteatru: ”Trei Femei Înalte” de Edward Albee (1 oră și 15 minute)

21.00 – Teatrul TABU / Legere Live: ”Pasărea care nu e” de Raluca Mara (CJ) (50 minute)

22.00 – Godot CafeTeatru: Secțiunea OFF – ”Miezul verii la miază-vest” de Tracy Letts (1 oră și 30 minute)

22.30 – Teatrul Arca: ”Iubirea e un lucru foarte mare” de Ion Băieșu (1 oră și 20 minute)                                                                                                          

MIERCURI, 12 SEPTEMBRIE 2012

17.00 – Club UNITER: ”Chutney” după Banana Yoshimoto (55 minute)

18.00 – Teatrul de Comedie, Sala Nouă: ”Asta-i tinerețea noastră” de Keneth Lonnergan (1 oră și 20 minute)

19.00 – Teatrul Apropo: ”Statuia Libertății” de Vasili Sigarev (CLUJ) (55 minute)

20.00 – Teatrul LUNI, Green Hours: ”Cheia Succesului” după Allan Benett (50 minute)

21.00 – Teatrul TABU / Legere Live: ”Cenestezica” de Alex Roșca (60 minute)

22.30 – unteatru: ”Ce zile frumoase!” de Samuel Beckett (1 oră și 20 minute)

 

JOI, 13 SEPTEMBRIE 2012

17.00 – Teatrul În Culise: ”Night On Earth” după Jim Jarmush (45 minute)

18.00 – Teatrul Arca: ”Emigreișăn Drim” după Ioan Peter (1 oră și 20 minute)

19.00 – Godot CafeTeatru: ”Bullets over Lipscani” după Woody Allen (60 minute)

20.00 – unteatru: ”Zorba” după Nikos Kazantzakis (1 oră și 45 minute)

20.30 – Teatrul de Sufragerie: ”camil. un oarecare” de Răzvan Ropotan (60 minute)

21.00 – Teatrul LUNI, Green Hours: Secțiunea OFF –Artă” de Yasmina Reza (1 oră și 15 minute)

22.00 – Teatrul Apropo: ”Război să fie!” după Hermann Hesse (SIBIU) (60 minute)

23.15 – Teatrul TABU / Legere Live: Secțiunea OFF – ”Ostinato” de Cristi Juncu (TG.MUREȘ) (60 minute)

 

VINERI, 14 SEPTEMBRIE 2012

17.00 – Teatrul Arca: ”Prima Dată” de Michal Walczak (1 oră și 25 minute)

18.00 – Godot CafeTeatru: ”Acțiunea se petrece la conacul moșiei” de A.P. Cehov (1 oră și 10 minute)

19.00 – Teatrul Apropo: Sectiunea OFF - ”Closetul Servitorilor” de Katalin Thuroczy (TG.MUREȘ) (60 minute)

20.30 – Teatrul TABU / Legere Live: ”Monstrul” de Adrian Țofei (50 minute)

21.30 – Teatrul de Comedie, Sala Nouă: PREMIERĂ ÎN FESTIVAL – ”A Junk Tango Story” de Chris Simion (1 oră și 10 minute)

22.00 – Teatrul de Sufragerie: ”Acasă” de Ștefan Caraman (60 minute)

23.00 – unteatru: ”Frumoasa calatorie a urșilor panda… ” de Matei Visniec (1 oră și 20 minute)

 

SÂMBĂTĂ, 15 SEPTEMBRIE 2012

14.00 – Godot CafeTeatru: Conferință deschisă – ”Starea mișcării teatrale independente în România”

17.00 – Teatrul de Comedie, Sala Nouă: Secțiunea OFF – „Heil Love” de Galea Bobeicu – Teatru-Dans (50 minute)

18.00 – Teatrul Apropo: ”Ai uitat să stingi lumina” (teatru-dans) (35 minute)

18.30 – Teatrul În Culise: “Spectatorul condamnat la moarte” de Matei Vişniec (1 oră și 20 minute)

19.00 – Teatrul Arca: ”Emigranții” de Slawomir Mrozek  (1 oră și 15 minute)

20.00 – unteatru: ”Sub Pământ” de Mihaela Mihailov (1 oră și 20 minute)

21.00 – Club UNITER: Spectacol Invitat – Trupa Improvisneyland (1 oră și 15 minute)

22.00 – Teatrul Apropo: ”norway.today” de Igor Bauersima (1 oră și 10 minute)

23.00 – Teatrul TABU / Legere Live: ”Monoloagele Vecinului” de Laurențiu Bănescu (50 minute)

 

DUMINICĂ, 16 SEPTEMBRIE 2012

16.00 – Teatrul LUNI, Green Hours: ” Ficțiuni Mici de România” după Regis Jauffret (60 minute)

18.00 – Teatrul de Comedie, Sala Nouă: Secțiunea OFF – ”Chip de foc” de Marius von Mayenburg (1 oră și 45 minute)

20.00 – Sala ARCUB: Secțiunea OFF - „Carusel” de Cristian Osoloş (1 oră și 10 minute)

21.00 – Godot CafeTeatru: Spectacol Invitat - ”Marea iubire a lui Sebastian” după M. Sebastian (1 oră și 10 minute)

22.30 – Club ENERGIA – Închiderea Festivalului. Festivitatea de Premiere. Concert ”Moonlight Breakfast”

 

Castigatorii Maratonului Teatrului Independent – Bucharest Fringe 2012

Duminica, 16 septembrie, s-a incheiat Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe. A doua editie a Festivalului, ce a adunat 42 de spectacole de teatru independent in 11 spatii de joc bucurestene, si-a anuntat oficial castigatorii.

 

Festivitatea de premiere a inceput duminica seara in Energiea Pub, urmata de un concert Moonlight Breakfast si petrecerea organizata in cinstea artistilor implicati in Festival.

Publicul a fost ales juriul suprem al competitiei. Numai el a decis cine a castigat premiile puse in joc de catre sustinatorii festivalului (ArCuB, Casa de avocatura „Pachiu si asociatii”, Diverta). Pe baza unor chestionare completate la finalul fiecarui spectacol de catre public s-au acordat note de la 1 la 10. Castigatorii au fost cei care au obtinut mediile cele mai mari.

Categoriile din cadrul competitiei si castigatorii acestora sunt:

Cel mai bun spatiu de teatruGodot CafeTeatru si Teatrul de Sufragerie;

Premiul special al Asociatiei Teatrul.ro pentru Sectiunea OFF – coregrafilor Galea Bobeicu si Cristian Osolos, pentru realizarea spectacolelor „Heil Love” si, respectiv, „Carusel” – productii U.N.A.T.C. ”I.L.Caragiale” 2012;

Cea mai buna scenografieRamon Gorjanu, pentru decorul si costumele spectacolului „Incurca lume” de A deHerz, regia Catalin Bugean, Teatrul Arca;

Cea mai buna actrita – Nicoleta Lefter, pentru rolul Tanara din spectacolul „Trei femei inalte” de E. Albee, regia Andrei si Andreea Grosu, unteatru;

Cel mai bun actor – Catalin Babliuc, pentru rolurile din „Bullets over Lipscani” dupa Woody Allen, regia Eugen Gyemant, Godot CafeTeatru;

Cea mai buna regie – Eugen Gyemant, pentru „Bullets Over Lipscani”, Godot CafeTeatru;

Cel mai bun spectacol – „Incurca lume”, regia Catalin Bugean, Teatrul Arca.

Intre 10 si 16 septembrie 2012, Asociatia Teatrul.ro, in parteneriat cu ArCuB si AFCN, a organizat cel mai amplu festival de teatru independent din Romania: Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe, editia a doua. Cele 42 de productii din Bucuresti, Cluj, Sibiu, Targu Mures, Bacau au fost prezentate in 11 spatii de teatru din capitala si au ajuns la peste 3.000 de spectatori. Festivalul a fost impartit in trei sectiuni: competitia propriu-zisa, sectiunea OFF (spectacole ale scolilor de teatru) si spectacole-invitate.

Maratonul s-a desfasurat in 11 spatii de joc: Godot Cafe-Teatru, Teatrul de Comedie – Sala Noua, Teatrul Arca din cadrul La Scena, Teatrul Apropo, Teatrul Tabu/Legere Live, unteatru, Teatrul LUNI de la Green Hours, Teatrul In Culise, Club UNITER, Teatrul de Sufragerie si Sala ArCuB.

Cu ocazia Festivalului organizatorii au lansat propriul spatiu de spectacole – Teatrul Apropo – situat in Str. Foisorului 160, cartier Vitan, in apropiere de Splaiul Unirii (statia de metrou Mihai Bravu).

Mai multe detalii pe: http://www.facebook.com/MaratonulTeatruluiIndependent.BucharestFringe

 

Echipa Maratonului:

Radu Popescu – directorul festivalului

Alec Secareanu – organizator

Cristina Gavrus – organizator si PR

Ionut Grama – grafica si PR

Cristina Hurdubaia – PR

Voluntari: Bianca Paun, Irina Cozma, Raluca Radoi, Sinziana Nicola, George Rotaru, Laura Ferascu, Alina Rotaru.

Sponsori si parteneri: AFCN – Administratia Fondului Cultural National, ArCuB – Centrul de Proiecte Culturale al Primariei Municipiului Bucuresti, UNITER, Grolsch, Casa de avocatura „Pachiu si asociatii”, Teatrul Metropolis, Teatrul de Comedie, Radio Guerrilla, LiterNet.ro, Diverta, Digi 24, Zile si Nopti, Hello Hotels,  B365.ro, Hotnews.ro, ArtAct Magazine, Port.ro, Observator Cultural, BeWhere, Inoras.ro, PostModern, TeenPress, Tilllate.ro, 220.ro, Sub25.ro, Revista de Povestiri, Ziarul Ring.

TEATRUL.RO |0758.38.54.54 | www.teatrul.ro | contact@teatrul.ro | www.facebook.com/teatrul.ro